10 jídel, která ve Vietnamu nesmíte minout

Vietnamská kuchyně rozhodně není tak pálivá jako třeba laoská nebo thajská Na severu a v centrálním Vietnamu taky téměř nenajdete pokrmy z kari (ty jsou spíš na jihu). Pálivé omáčky nebo nasekané papričky jsou však vždy na stole a pro ty, kteří by si chtěli jídlo trošku víc okořenit. Rozhodně se ale u tradiční vietnamské kuchyně jedná o jednu z nejzdravějších na světě – pokrmy jsou připravované z čerstvých surovin a kuchaři nezapomínají využívat při vaření spoustu zeleniny a bylinek podporujících trávení.

1) Chả cá: Tohle jídlo původem z Hanoje si zamilují snad i ti, kteří ryby běžně nejí. Základem je na kurkumě, galgánu (siamském zázvoru) a dalších ingrediencích grilovaný sumec. Ten se tradičně přímo k vám na stůl podává v horké pánvi, na které si jej sami ohřejete společně s jarní cibulkou a koprem. Jako přílohu k němu dostanete rýžové nudle a arašídy. Za mě jednoznačně lahůdka, a jedny z nejlepších restaurací, kde si jej můžete dopřát, jsou nedaleko vlakové uličky v Hanoji. 

2) Bún chả: Další hanojská klasika, jejímž základem je grilovaný karbanátek a bůček, obojí podávané s rýžovými nudlemi, salátem, hromadou bylinek, drceným česnekem, čili a omáčkou s nakládanou zeleninou. Tohle prostě musíte ochutnat. 

3) Hot Pot (horký hrnec): Především v chladnějších dnech si nezapomeňte dopřát tohle společenské jídlo. Základ tvoří poctivý vývar (různých chutí), maso, zelenina a nudle (typicky instantní). Maso může být cokoliv od hovězího po mořské plody, zeleninu často tvoří vodní špenát, kukuřice či paprika, ale třeba i exotičtější bambusový kořen, a často také houby. Jídlo vám na stůl donesou syrové a vy si jej sami uvaříte. 

4) Mango nebo papájový salát: Tenhle salát se dělá typicky z nezralého manga nebo papáje, které se nastrouhají na tenké nudličky; často se k tomu přidá mrkev anebo jicama (mexický tuřín, skvělý kořen k použití nejen do salátu, ale klidně si z něj doma můžete udělat třeba hranolky); nesmí chybět bylinky jako máta nebo thajská bazalka a navrch se přihodí drcené arašídy (fajnšmekři namísto arašídů dají kešu). Mimochodem, ve Vietnamu je hodně populární verze se sušeným masem.

5) Bún thịt nướng: Taková lepší verze Bún bò nam bộ, které můžete znát z vietnamských restaurací v Česku. Zatímco "bunbíčko" najdete na severu, bún thịt nướng pochází z jižního Vietnamu. Základem jsou studené rýžové nudle s grilovaným vepřovým masem, čerstvými bylinkami (typicky máta a thajská bazalka), salátem, fazolovými klíčky a arašídy, občas podávané i s malými smaženými závitky. Za mě k tomu nesmí chybět dvě omáčky: rybí a arašídová. 

6) Phở: Snídaně je základ a základ ve Vietnamu je polévka phở (čte se "f", nikdy ne "fó"). U správné verze nesmí chybět poctivý vývar a maso – nejčastěji hovězí nebo kuřecí, ale viděl jsem i mořské plody, vepřové či kozí maso. Na severu vám ji v zimě často dochutí drceným zázvorem, na jihu očekávejte kopec čerstvých bylinek. 

Bánh Xèo: Křupavá, kurkumou obarvená palačinka často naplněná krevetami, vepřovým masem, fazolovými klíčky a bylinkami, přeložená napůl jako omeleta. Na hromadě oleje usmažená, takže pro někoho může být pořádná nálož, ale je to streetfoodová lahůdka!

Bánh mì: Možná vás to překvapí, ale jedním z nejvýraznějších vietnamských jídel jsou plněné bagety. Vietnamci dotáhli jejich náplně – od vepřového masa přes paštiku až po čerstvé bylinky a zeleninu – k dokonalosti. Tahle bageta patří mezi nejlepší sendviče na světě.

Jarní závitky: Smažené, čerstvé, vegetariánské, masové... Jarní závitky jsou skvělým předkrmem nebo přílohou. Takovou klasikou jsou čerstvé závitky s krevetami – nezapomeňte je namáčet do rybí omáčky!

Mořské plody: Pobřeží Vietnamu měří přes tři tisíce kilometrů a rybolov je tu obživa mnoha. Milovníci ryb, chobotnic, ústřic, sépií, krevet, humrů a dalších z moře vylovených lahůdek si zde přijdou na své. Dobrou chuť!